Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

 • Bu etkinlik geçti.

GELENEKSEL AHŞAP KALIP BASKI YÖNTEMLERİ VE UYGULAMALARI

30/08/2018 @ 09:30 - 02/09/2018 @ 17:00

1200TL

Yaşayan yazmacılık ustası Veliye Martı ve öğrencisi Ayşe Saraç  ile ahşap baskı /ıhlamur baskı sanatının geleneksel tekniklerini deneyimleyeceğiniz dört günlük bir eğitim programına katılacaksınız. Programın sonunda kursla birlikte gösterime açacağımız “Anadolu Yazmaları” adlı serginin bir parçası olarak ziyaretçilerinizle buluşacaksınız.

Ahşap Kalıp Baskı Nedir?

Anadolu’da kalıpla baskı tekniği Hititler’den bu yana izlenmektedir. Günümüzde kullanılan tekniğin izlerini ise Tokat yazmacılığı kanalıyla 14.yüzyıla kadar izleyebiliyoruz. Endüstrileşme öncesi kumaşı süslemek için kullanılan yazmacılık sanatı ile yalnız yazmalar değil, sofra altları , gelinlikler, yatak örtüleri, çeyizler, sultan kaftanları da süslenmiştir.

Günümüzde varlığını korumaya çalışan yazmacılık sanatının Anadolu’da  yoğun olarak yapıldığı önemli merkezler Tokat, Kastamonu, Ankara, Elazığ, Malatya, Bartın, Gaziantep, Mardin, Hatay ve İstanbul illeridir. Her ilin kendine özgü desen ve renkleri vardır. Sanatsal açıdan öne çıkan yazmalar 17.-19. yüzyıl arası görülen İstanbul’un Kandilli semtinde yapılan kalem işi yazmalarıdır.

Yazmacılık sanatı bugün gündelik hayatımızda kullanabileceğimiz, hobi ya da gelir getiren bir uğraşa dönebilecek bir sanat olarak hakettiği ilgiyi görmeye başladı. Siz de hayatınız içine  bu sanatı katabilir, edindiğiniz bilgileri yaratıcı ürünlere dönüştürebilirsiniz.

Dört gün sürecek bu program geleneksel yazamcılık tekniklerini içerir. Bu teknikleri öğrenebilmek için yıllarca gerçek bir ustanın ıraklığını yapmanız gerekir.

Veliye Martı Kimdir?

Yaşayan yazma ustası Veliye Martı 1990  yılında Mehmet Hamdi Eyüboğlu’nun Mavi Kaplumbağa Kalamış Yazma Atölyesi’nde 10 yıl çıraklık yapar. O yıllarda değişik dönemlerde usta-çırak geleneğine uygun çalışarak Tokat’ın önemli ustalarından el alır. Çıraklık ve kalfalık hayatı 2006 yılında Mehmet Eyüboğlu tarafından verilen icazetle son bulur. 2002 yılında Martı Yazma Atölyesini kurar. Usta öğretici belgesi ve yazmacılık sertifikası sahibi olarak pek çok öğrenci yetiştirir. 2017 yılında Anadolu Açık Hava Müzesi –Yaşayan Köy işbirliği sonucu doğan Anadolu Yazmacılık Enstitüsü’nün kurucularındandır.

 

Programın İçeriği:

1.Gün : 

 • Geleneksel boya yapımı (kök boya)
 • Söktürme işleminde kullanılacak kireç boya ve norsun hazırlanması
 • Kumaşın ıslatılması ve ahşap kalıpla baskı yapılması

2. Gün:

 • Söktürme tekniğini uygulanması-dönüştürülmesi
 • Ahşap kalıpla baskı yapılması
 • Zemin boyama tekniğinin uygulanması

3. Gün

 • Ahşap Kalıpla Baskı Yapımı
 • Zemin çekme tekniğinin uygulanması

4. Gün

 • Yapılan çalışmaların sonlandırılması
 • Sergi ve kokteyl

Detaylar:

Kurs ücreti kişi başı 1200 TL’dir. Kurs programı süresince konaklama ve yeme içme konusunda ziyaretçilerimiz isterlerse Yaşayan Köy tarafından sağlanan indirimlerden faydalanarak Yaşayan Köy’de konaklayabilirler. Katılımcılarımıza  %50 indirim uygulanacaktır. Ayrıca Beypazarı içerisinde programa özel olarak anlaşma yapacağımız konaklama tesisinde kalabilir ya da program boyunca konaklama ve yeme içme için kendi çözümlerinizi üretebilirsiniz.

Detaylar

Başlangıç:
30/08/2018 @ 09:30
Bitiş:
02/09/2018 @ 17:00
Ücret:
1200TL
Etkinlik Kategori:
,
Etkinlik etiketleri:
, , , ,

Organizatörler

Yaşayan Köy
Veliye Martı
Ayşe Saraç

Mekan

Yaşayan Köy
Telefon:
05057711279